Yapay zeka çıktığı günden beri önemli bir teknolojik hamle olarak kabul ediliyor. Her ne kadar yapay zeka bazı işlemleri kolaylaştırmak için ortaya çıkmış olsa da ne yazık ki içerik alanında kalitenin önemli seviyelerde düşmesine yol açtı.

Çünkü yapay zeka ile üretilen içerikler belirli bir standardın üzerine çıkamıyor ve nitelikli içeriklerin oluşmasını da engelliyor. Tüm yapay zeka araçları içerik üretmek için ancak ilkokul seviyesi diyebileceğimiz bir seviyede içerikler sağlarken web sitesi sahipleri ise maliyet açısından bu noktayı göz ardı etmek istediler. Fakat Google, Mart 2024 güncellemesi ile yapay zeka içeriklerin spam sayılacağını açıkladı. Başka bir deyişle yapay zeka içerikler artık sıralama alamayacak veya alsalar bile oldukça düşük sıralarda bulunacaklar.

Yapay Zeka İçerikler Neden SPAM Sayılacak?

Yapay zeka içeriklerin zararları olarak da okuyabileceğimiz konu için ilk nokta bu sistemin bir havuzdan çalışmasından kaynaklı. Başka bir deyişle yapay zeka bir havuza sahip olduğu için tüm çıktıları bu havuzdan veriyor. Yani örneğin siz “domates” hakkında bir içerik yazdırdığınızda size verilen çıktı ile bir başkası “domates” hakkında içerik yazdırdığında ona verilenle ortak havuz yüzünden aynı.

Zaten yapay zeka sistemleri ne kadar gelişirse gelişsin alanında uzman gerçek bir içerik yazarının cümle kurma yapısına, SEO uyumuna, bilgi birikimine ve deneyimine ulaşamayacaktır.

İlk başlarda havuz daha “bakir” haldeyken yapay zeka içerikler “özgün” sanıldı. Buradaki özgünlük ise “intihal” olarak okunmamalıdır. Çünkü “Spin” olarak adlandırılan kavram kapsamında herhangi bir özgünlük taşımayan spin bir yazı intihal oranı 0 (sıfır) olarak da çıkabilir. Özgünlük yazının onlarca ya da yüzlerce yazı içinden farklı olarak ne söylediği, anahtar kelimelerin seçimi ve okura da bu bilgileri nasıl verdiğiyle ilgilidir.

Haliyle bu durum başlangıç aşamasında web sitesi sahipleri için tam olarak görülemedi ve siteler için doğrudan ya da otomasyonlar ile içerik üretildi.

Bu durum ise neredeyse her sitede aynı içeriklerin ve bilgilerin oluşmasına yol açtı. Web kalitesi düşerken aynı zamanda okurlar da aradıkları bilgilere tam olarak ulaşamamaya başladılar. Çünkü yapay zeka aynı zamanda doğru bilgiler dışında yanlış bilgileri de doğru olarak sunduğu için içeriksel anlamda da kalite düştü.

Google Neden Yapay Zeka İçeriklere Dur Dedi?

Aslında en basitinden alanında başarılı olan web sitelerin ve markaların neden yapay zeka içerikleri tercih etmediklerini düşünmeniz bile yapay zeka içeriklerde sorun olduğunu anlamanız için yeterli olacaktır. Çünkü özgün içerik yani intihalden bağımsız olarak faydalı içerikler her zaman Google’ın önem verdiği bir mevzu oldu.

Google, faydalı içerikleri daha üst sıralarda çıkaracağını bundan birkaç yıl önce açıklamıştı. İlk başlarda ise yapay zeka içeriklerin sorun olmayacağına yönelik geçen sene bir açıklama yapmıştı. (Şubat 2023 açıklaması) Fakat yapay zeka içeriklerin kullanılsa bile mutlaka bir yazar veya editör tarafından düzeltilmesi, kontrol edilmesi gibi özellikler isteniyordu.

Fakat bu yapılmadı ve vasat içerik üretimini destekleyecek makale botu gibi birbirinin benzeri otomasyonlar reklamlar ile pazarlanarak kullanıcılara sunuldu. Kullanıcılar ise sadece kelimelerin yan yana gelmesinden oluşan bu içerikleri yeterli bilgi seviyesinde olmadıklarından kabul ettiler.

Bu durum ise web sitelerinin hiçbir şey söylemeyen ve sadece sıralamaya oynayan içeriklerle dolmasına yol açtığından Google bu duruma artık dur demek gereği duydu.[1] Adsense tarafında da bu tür içerikler gerçekten iyi içerik üreten web siteleri için sorun oluşturduğundan özellikle Google bu türden bir karar aldı. Bununla birlikte Google tarafından yapılan açıklama şu şekilde oldu;

Bu Durum Neyi Gösteriyor?

Google ve genel olarak web alemi çok büyük bir sistem olduğundan Google’ın aldığı bu kararın sonuçlarının hemen görülmesi beklenmiyor. Ancak uzun olmayacak bir sürede, çalışmalar başlayarak kısım kısım sonuçlar ortaya çıkacaktır. Hatta bu güncelleme sonrasında yapay zeka içeriklere sahip web sitelerinde önemli sıra kayıpları ve düşüşler de meydana geldi.

İlerleyen süreçte Google, bu konuda çok daha katı olacak diyebiliriz. Özellikle Google’a yakın kaynaklar Adsense için reklam verenlerin paylarında kayıp olmaması için Google’ın çok titiz davrandığını belirtiyor. Bu yüzden yapay zeka içerikler ile sitenize kötülük yapmayın, günü kurtarmak için değil uzun vadede alanınızda otoriter olmak ve Google’ın da seveceği bir web sitesi olmak için plan yapmayı unutmayın diyoruz. Son olarak da yıllardır SEO yani Google uyumlu, yüksek kalitedeki içerik hizmetimizden hâlâ yararlanmadıysanız mutlaka bizimle iletişime geçmeyi unutmayın 😊


[1] https://developers.google.com/search/blog/2024/03/core-update-spam-policies?hl=tr