Kategori açıklaması e-ticaret sitelerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmalarını sağlar. Bunun yanında ziyaretçilere de ilgili kategoride hangi ürünleri bulabileceğine yönelik fikir sunar. Kategori açıklamaları bu kapsamda her e-ticaret sitesinin tercih etmesi gereken içeriklerdir. Kullanıcı odaklı ve SEO uyumlu olması halinde ürünlerin satışının artmasında ciddi şekilde etki gösterir.

Kategori Açıklaması Nedir?

Öncelikle kategori açıklaması nedir sorusuna yanıt vererek başlayalım. E-ticaret platformunu ziyaret eden kullanıcıların bulundukları kategoride ürün grupları hakkında bilgi sahibi olmasını kategori açıklamaları sağlar. Kategori yazıları olarak da adlandırılacak bu içerikler genellikle sayfanın en sonunda bulunur. Ancak sitenin tasarımına göre üst kısımda da çıkabilir. Ayrıca doğrudan içeriğin tamamı tek seferde görülebilir veya “Devamını Oku” gibi bir buton yardımıyla kalan içerikler açılabilir.

Satılan ürünlerle ilgili olarak kategori açıklamaları bilgi verdiğinden mutlaka her e-ticaret sitesinde veya pazaryerinde olması gereken içeriklerdir. Doğru strateji ile bu içerikler oluşturulduğunda rekabet oranı yüksek olan bir sektörde / alanda bile üst sıralara sayfanın çıkmasını sağlarlar.

Kategori Açıklaması Nasıl Yazılır?

Kategori açıklaması nasıl yazılır sorusunun yanıtı için ilk olarak bu yazıların blog vb. yazılardan daha fazla yetkinlik gerektirdiğini bilmelisiniz. Başka bir deyişle kategori yazıları mutlaka profesyonel şekilde yazılmalıdır. Gelişigüzel veya acemi şekilde yazılan kategori yazıları beklenen etkiyi yaratmayacaktır!

Profesyonel ve kaliteli kategori içeriklerinizi hazırlamamız için bizimle hemen iletişime geçin!

Kategori içerikleri için özgünlük, ürün ana gruplarını tanıtması, açık ve okunabilir olması, her okurun anlayabileceği sadelikte olması gibi etmenler göz önünde tutulmalıdır. Bunun yanında kategori açıklamalarında en önemli nokta hiyerarşidir. Bu tanımı daha fazla detaylandırmak gerekirse:

  • Bir markaya ait kategori sayfası hazırlamak
  • Farklı markaların olduğu sayfaya kategori yazıları hazırlamak
  • Farklı marka ve ürünlerin olduğu kategori sayfası hazırlamak

Bu noktada kategori yazıları nasıl olmalı sorusuna en önemli yanıt kategori sayfasının içeriğidir.

Örneğin sadece X markasının ürünlerinin yer aldığı sayfaya X markasını ve tüm ürünlerini tanıtacak içerik hazırlanmalıdır.

Daha çok pazaryerlerinde görülen Y ürünü için pek çok markasının satış yaptığı sayfa için marka ve ürün adı vermeden içerik hazırlanmalıdır.

Farklı marka ve farklı ürünlerin bulunduğu, örneğin “Bilgisayar” gibi bir sayfaya ise bilgisayarlar odaklı içerik hazırlanmalıdır.

Aynı zamanda call to action ifadeleri de yer almalıdır. Elbette bunlar için örnek veremiyoruz çünkü her yazıya özel olarak oluşturuyoruz. 😊

Görüldüğü gibi temel nokta kategori sayfasının yapısına göre içerik oluşturmaktır. Ayrıca spesifik bir durum yoksa marka, model ve özellikle fiyat verilmekten kaçınılmalıdır. Kategori yazıları uzun ömürlü yazılardır ve marka, model veya fiyat belirtilirse yazı güncelliğini bir süre sonra yitirebilir. Örneğin XY ürünü yazıda geçerse XY ürünü artık tercih edilmemeye veya satılmamaya başlandığında kategori yazısındaki ilgili kısım geçersiz olacaktır.

Marka kimliğinin doğru şekilde yansıtılması, doğru ve arama hacmi yüksek anahtar kelimelerin seçilmesi, yüksek okuma kalitesi sunulması, alt başlık sayısının doğru ayarlanması gibi her yazı için standart olan gereksinimlere de elbette kategori yazılarında da dikkat edilmelidir.

Görüldüğü gibi kategori açıklamaları uzmanlık gerektiren yazılardır ve e-ticaret siteniz için İçerik Kutusu ile iletişime geçerek yıllardan beri pek çok markaya sunduğumuz profesyonel kategori yazılarından sipariş edebilirsiniz!